İnsan Dijital Medyanın Nesidir?


TRT Akademi Dergisinin “Dijital Medya” temalı ikinci sayısıyla karşınızdayız. “Eğlence Endüstrisi” konulu ilk sayımız kamuoyu tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı. Hem TRT kurumundan, hem akademisyenlerden hem de okurlarımızdan aldığımız geri bildirim bizleri fazlasıyla mutlu etti. Umut ediyoruz ki, ilk sayımızla birlikte koyduğumuz çıtayı daha da geliştirip, alanımızın önemli referans dergilerinden biri olacağız. Bu vesile ile ilk sayımızla ilgili olumlu, olumsuz eleştirilerin tüm yayın ekibimiz adına çok değerli olduğunun altını çizmek isterim.

Bu sayımızın konusunu dijital medya olarak belirledik. 35 yıl gibi kısa bir sürede bütün iletişim olanaklarının bir mobil cihazın içine sığacak şekilde değişmesi bireysel ve toplumsal açıdan yeni bir dönemin işaretlerini veriyor. Elbette bu yeni sürece en çabuk ve hızlı adapte olan medya ve yayıncılık sektörü oldu. Mobil telefonla yapılan canlı haber yayınlarının, dronelarla çekilen belgesellerin, internet üzerinden yürütülen diplomatik faaliyetlerin, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle oynanan oyunların hayatımızın birer parçası haline geldiği bu dijital çağı mercek altına almayı, medya ve yayıncılığın yanı sıra birey ve kitle iletişimi üzerindeki etkilerini incelemeyi gerekli gördük. Bu doğrultuda, dijital medyayı her açıdan derinlemesine analiz eden makale, röportaj, analiz ve değerlendirme yazılarıyla elinizdeki sayıyı hazırladık. Medya profesyonellerinin üzerinde durduğu, durması gereken birçok konuyu dergimize taşıdık. Dijital medyanın birey ve toplum psikolojisine etkilerini tartışan yorumlara ve röportajlara yer vererek, dijital medyada oluşan ve yüz yüze iletişimin yerine geçmeye hazırlanan yeni iletişim tekniklerini ve olanaklarını artı ve eksi yönleriyle masaya yatırdık. Anne babanın çocuğuyla ilişkisinden, televizyonların izleyicisiyle, gazetelerin okuruyla, radyoların dinleyicisiyle, devletlerin diğer devletlerle ilişkilerine değin her alanı kuşatmaya başlayan dijital medyanın elbette tartışılacak, tartışılmaya değer pek çok yönü var. Hem teorik hem pratik açıdan bu akademik tartışmaları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Dijital medya yeni bir panoptikon mudur? İnsan dijital medyanın aktörü müdür, çalışanı mıdır, esiri midir? Sosyal medya bizi sosyalleştiriyor mu, yalnızlaştırıyor mu? Tikel sosyallikten transmedia kavramına, sanal aşklardan dijital diplomasiye, özgürlük probleminden emoji kültürüne, konuyu felsefî, psikolojik, sosyolojik ve diplomatik açıdan inceleyen yazıları da istifadenize sunuyoruz.

TRT Akademi Dergisi’nin bu sayısı da ilk sayısında olduğu gibi yazarlarımızın yoğun ilgisine mahzar oldu. 60’tan fazla makaleyi yoğun ve titiz bir hakemlik sürecinin ardından 16’ya düşürebildik. Dergimizde ilk sayımızda var olan röportaj, analiz, çeviri ve kitap eleştirisi bölümlerimizi sabit tuttuk. Öncelikle dergimize hayat veren ve farklı kategorilerde bu yayının zenginleşmesine imkân sağlayan tüm yazarlarımıza teşekkürü bir borç biliriz, onların bu ilgisi bizin en büyük gücümüz ve umudumuz. Ardından bu yayının hayata geçmesine imkân sağlayan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun yönetimine ve beraber emek verdiğimiz vizyoner çalışanlarına şükranlarımı sunarım. TRT Akademi’ye katkı sunan danışma kurulundaki tüm üyelerimize, beraber çalışmaktan,  üretmekten onur duyduğum çok değerli yayın kurulu üyelerimize ve yardımcı editörlerimize teşekkür ederim. TRT Akademiyi üniversitelerle buluşturmayı amaçlayan TRT Akademi Söyleşileri’nde bize kapılarını açan, destek olan, her türlü işbirliği ve dayanışmayı yapan iletişim fakülteleri dekanlarımızı ve öğretim üyelerimizi de burada saygıyla zikretmek isterim.

Dergimizin Ocak 2017’de yayınlanacak olan sayısını yayın kurulumuzun kararıyla “Olağanüstü Dönemlerde Yayıncılık” olarak belirledik. Makale göndermek için son başvuru tarihi: 15 Eylül 2016.

Son olarak, 15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik, bütünlük ve beraberliğine karşı yapılan haince saldırıda kaybettiğimiz şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, necip Türk milletinin gösterdiği emsalsiz kahramanlığı saygıyla anıyor, münhasıran akademik camiamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.