Medya bir savaş aracı mıdır?


Merhaba. Dünyamızın ve ülkemizin olağanüstü günler yaşadığı, medya savaşlarının yeni şekil ve formlarla hızını artırdığı bir dönemde yeni sayımızla karşınızdayız. Medya ve akademi dünyasının yoğun ilgisiyle karşılaşan TRT Akademi Dergisi’nin 3. sayı konusunu Mart 2016’da yayın kurulumuz “Olağanüstü Dönemlerde Yayıncılık” olarak belirlemiştik. Son yıllarda dünya kamuoyunda da tartışılan bu başlığın elbette ki konuşulacak pek çok boyutu var. Editoryal bağımsızlık, embeded gazetecilik, kriz yönetimi, algı operasyonu, savaş haberciliği, yayıncılıkta ulusal ve uluslararası kriterler, terör olaylarının sunumu, online medyanın kriz dönemlerindeki rolü vb. konuları bu sayımızda akademik bakış açısıyla masaya yatırdık. Occupy Wall Street, Arap Baharı, Gezi Parkı olayları, Charlie Hebdo saldırısı, Hamburg olayları, Nice’teki patlama ve 15 Temmuz başarısız darbe kalkışması gibi olağanüstü dönemlerin, yerel ve evrensel bağlamda medya profesyonellerinin ve bilim dünyasının penceresinden tartışıldığı makaleler okuyacaksınız.

Tarihe not düşmek adına 15 Temmuz, medya ve yayıncılık üzerine Oğuz Haksever, Erdoğan Aktaş, Şenol Göka, Abdulhalik Çimen ve Hande Fırat’la yayıncı gözüyle, ilkeler ışığında röportajlar yaptık. Gelecek nesiller için iyi bir arşiv niteliği taşıyan bu röportajların, ufuk açıcı birçok yönüyle birlikte medya ve demokrasi kültürümüz açısından yeni ve güzel imkânları da içinde barındırdığını düşünüyoruz. Makale ve röportajların yanı sıra, olağanüstü dönem yayıncılığını farklı açılardan anlatan analiz/değerlendirme yazılarına da yer verdik.

Kriz dönemlerinde en büyük problemlerden birisi bilgi kirliliğidir. Bilhassa sosyal medyanın etki alanı genişledikçe haber merkezlerin önemi de artıyor çünkü sosyal medyadan yayılan bilgi kirliliğini denetleme ve teyit imkânını en iyi haber merkezlerinden sağlıyoruz. Haberin hızı, doğruluğu ve sunumu arasında tercihler yapan haberciliğimizin yaşadığı problemleri “Medya bir savaş aracı mıdır?” sorusu eşliğinde alanın uzmanlarıyla konuşup değerlendirdik.

Temmuz 2017’de yayınlayacağımız gelecek sayımızın konusu “Çocuk ve Medya.” Türkiye’nin kendini geliştirerek ilerlediği bu alana akademik bir katkı sunacak yeni sayımızda buluşmak ümidiyle.