TRT Akademi Sinema-Festival Araştırması Lansmanı


TRT Akademi tarafından akademi ve sinema sektörünün hizmetine sunulmak üzere başlatılan “Sinema ve Festival İzleyici Eğilimleri Durum Tespit Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Sektör temsilcilerinin yer aldığı odak grup toplantısının yanı sıra kamu ve özel sektör çalışanlarıyla yapılan detaylı görüşmeler sonucunda ortaya çıkan araştırma, Boğaziçi Film Festivali kapsamında sunuldu.

Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşen etkinlik, TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu’nun başkanlığında yapıldı. Toplantıya, TRT Akademi Yayın Kurulu Üyesi Prof. Serdar Öztürk ile Doç. Dr. Hasan Bozgeyikli, Zeynep Atakan ve Ahmet Mümtaz Taylan da katıldı.

Sinema ve festival sektörünün temsilcileri, akademisyenler ve medya profesyonellerinin de katıldığı araştırmada, izleyicilerin yerli ya da yabancı film tercihleri, sinemaya gitme sıklığı, tercih edilen filmlerin türleri, sinemaya olan farkındalığı artırmak için politikalar, festivallerin sinema sektörüne katkısı, festivallerle ilgili temel sorunlar ve çözüm önerileri, sanatsal ve endüstriyel bağlamda festivallerin sinema açısından oynadığı rol incelendi.

Etkinliğin tamamını izlemek için:

TRT Akademi Dergisi paylaştı: 1 Kasım 2018 Perşembe

TRT HABER